ق

 قبل از شروع دروس اصلی ذکر این نکته لازم است که مباحث مربوط به طراحی پوستر بسیار وسیع وگسترده است و ما در حد توان این مباحث را به بهترین شکل ممکن به شما عزیزان ارائه خواهیم کرد ودر پایان هر جلسه تمرینی برای علاقه مندان قرار می دهیم که  در فهم عمیق تر دروس بسیار موثر است.همچنین بعد ازارائه هر درس اگر سوالی بی جواب در ذهن شما باقی ماند میتوانید از قسمت ارتباط با نویسنده مجهولات خود را مطرح کنید تا در اولین فرصت پاسخ خود را بگیرید.

درس اول :

پوستریکی از رسانه های آموزشی ، نوشتاری وتبلیغاتی است که برای انتقال اطلاعات به گیرنده (مخاطب ) مورد استفاده قرار می گیردواز جمله ارزانترین وبهترین راهای ارتباطی میان هنرمند و مخاطب است.تاریخچه پر فراز و نشیب  پوستـــر نشان دهنده این مسئله است که این ابزار ارتباطی  از گذشته تابه امروز از اهمیت خاصی برخوردار بوده و علی رغم پیشرفت وسایل ارتباطی هنوز از پرکاربردترین ومحبوب ترین وسایل ارتباطی است.در ادامه مباحث ، انواع پوستر و کاربردانها،ویژگیهای پوسترخوب ،شیوه طراحی ،تکنیک ها و … 

اشاره خواهیم کرد .

مقدمه کوتاه بر طراحی پوستر :

در طراحی پوستر باید به این نکات توجه ویژه داشته باشیم :راحت فهمیده شدن و پیام رسانی صریح که بر اساس سادگی در بیان تصویری به وجود می آیند.به عبارتی با دور شدن از پیچیدگوئی در ارتباط تصویری می توان به این دوقابلیت مهم دست یافت.طراحی پوستر باید بر مبنای درکی صحیح از فرم ،رنگ بافت ،فضا ،متن و همه ی عناصر بصری باشد.

در حقیقت اگر بخواهیم روند طراحی پوستر را مختصرا و به زبان ساده بیان کنیم ،می توان اینگونه گفت که هنرمند طراح بعد از دریافت سفارش ، خود را با موضوع اصلی پوستر در گیر می کند . درگیری که گاه به خلق ایده های ناب و نجات بخش منتهی میشود. در این مرحله هنرمند باید موضوع را برای خود بشکافد واطلاعاتش را نسبت به کلیات وجزئیات موضوع تکمیل نماید.

 

این مرحله می تواند یکی از مهیج ترین مراحل طراحی پوستر باشد.بعد از اینکه طراح در مورد موضوع به نتایج روشنی رسید و ایده وتفکری را که قصد دارد با آن موضوع را بیان کند ، انتخاب کرد. حالا نوبت به آن می رسد که متریال ها ویا مواد ومصالح ساخت پوستر را برگزیند. در همین میان است که سبک اجرا و نوع میزانپاژ نیز مشخص می شود.حالا که تصمیم گیری های کلی صورت گرفت باید خود را درمیدان اجرای پوستر قرار دهد. این پروسه ممکن است زمان زیادی را به خود اختصاص دهد اما نباید فراموش کرد که این مرحله یکی از مهمترین بخشهای طراحی یک پوستر است ونباید با عجله وشتاب از کیفیت آن بکاهیم.در ادامه ، طراح با شمایل کلی پوستر دسته پنج نرم می کند و با کنترل نوع چینش عناصر در کادر مورد نظر خود آخرین تلاشهایش را برای ایجاد یک اثر هنری بدیع انجام میدهد.

There are no comments

call now