ا

ایجاد افکت دابل اکسپوژر Double Exposure

افکت مد روز و مرسوم در تبلیغات جدید امروزی

حتما در مجلات مدرن تبلیغاتی و یا جلد آلبومهای موسیقی ترکیب چند عکس با یکدیگر و تداخل رنگها را دیده اید.که این روز ها هم مرسوم شده و خیلی از گرافیستان از این تکنیک ها برای ارائه پروژه های تبلیغاتی از آن ها استفاده می کنند.در این پروژه که یکی از آموزش های مفید سایت تاتس پلاس است می خواهیم از نرم افزار قدرتمند فتوشاپ استفاده کنیم و با استفاده از ترکیب حالات ،استفاده از ماسک و همینطور ترکیب و مواجهه ی چند عکس با یکدیگر ، پوستری را طراحی کنیم که شکل متفاوتی از تصویر را به مخاطب نشان می دهد.البته قبلا در این آموزش هم برای تلفیق عکس ها با یکدیگر کار کرده ایم به نام تلفیق و میکس عکسها بر روی هم در فتوشاپ که می توانید آن را هم ببینید.

ابتدا باید عکس اصلی رو برای کار آماده کنیم.

ایجاد افکت دابل اکسپاژر Double Exposure

می توانید از عکسِ آموزش و یا هر عکس دیگری که خودتان علاقه دارید استفاده کنید.الزاما قرار نیست که از این عکس استفاده شود .من پیشنهاد می کنم اگر عکس خوبی دارید برای آموزش استفاده کنید بهتر است.به هر صورت، من ابتدا بوسیله ی ابزار کروپ Crop Tool (C) کادر عکس را کمی کوچکتر کرده و عرض آن را کمتر می کنم.که این مورد به شما بستگی دارد و انجام آن دلخواه است.

ایجاد افکت دابل اکسپاژر Double Exposure

در مرحله ی بعدی نیاز هست که کمی نور عکس را تغییر دهیم.برای اینکار از آدجاستمنتز Levels استفاده می کنیم.آدجاستمنتز را به صورت مستقیم بر روی عکس اعمال می کنیم.بوسیله ی کلیدهای ترکیبیِ Control-L و یا از مسیر زیر می توانید این آدجاستمنتز را فعال کنید.Image > Adjustments > Levels اگر از همین عکس برای پروژه استفاده می کنید می توانید تنظیمات قابل مشاهده در عکس را برای آن اعمال کنید.اما اگر از عکس دیگری استفاده می کنید بهتر است انتخاب نور به عهده ی خودتان باشد.هدف ما از این مرحله تغییر کانتراست نور است و می خواهیم کمی نور را به سمت روشنی هدایت کنیم.

ایجاد افکت دابل اکسپاژر Double Exposure

عکسی که در این پروژه استفاده می کنم نیازمند یک روتوشِ ساده است.که البته برای این پروژه کار سخت و وقت گیری نخواهد بود. با استفاده از ابزار اسپات هلینگ براش Spot Healing Brush Tool (I) سعی می کنم اشکالاتی که در عکس و بر روی پوست صورتِ مدل موجود هست را رفع کنم.به این ترتیب که پس از انتخاب ابزار با تنظیمات براشِ تقریبا نرم با کشیدن بر روی قسمتهایی که لکه هست ، آنها را رفع می کنم.این ابزار یکی از ابزارهای مورد علاقه ی من است.

ایجاد افکت دابل اکسپاژر Double Exposure

در مرحله ی بعدی لازم است که پس زمینه را پاک کنیم.تقریبا این روشهای مختلف این تکنیک رو تا حالا بارها و بارها با یکدیگر کار کرده ایم.در عکس مورد استفاده ی من در این قسمت کار سختی پیش رو نیست و به راحتی با ابزار مجیک وند تول Magic Wand Tool (W) میتوانیم بک گراند را انتخاب کنیم.و پس از انتخاب این قسمت باید قسمت انتخاب شده را برعکس کنیم => Select > Inverse تا بتوانیم با تنظیمات ریفاین اِج Refine Edge دور گیری عکس را بهتر تنظیم کنیم.

ایجاد افکت دابل اکسپاژر Double Exposure

زمانی که ابزار Magic Wand Tool (W) را فعال کرده و قسمتی از عکس را انتخاب می کنیم در نوار منو این ابزار گزینه ی تنظیمات Refine Edge فعال می شود و حالا امکاناتی در اختیار ما قرار می دهد که می توانیم به راحتی دور گیری عکس را انجام دهیم.تنظیمات این قسمت رابرای عکسِ مورد انتخاب پروژه مانند تنظیمت عکس Refine Edge زیر قرار می دهیم.و سپس برای خروجی Output To یک لایه جدید با ماسک New Layer with Layer Mask را انتخاب می کنیم.و بر روی اَکی کلیک می کنیم که جداسازیِ نهایی انجام شود.

ایجاد افکت دابل اکسپاژر Double Exposure

یک لایه ی جدید زیرِ لایه ی پرتره ایجاد می کنیم و برای بک گراند یک رنگ را اضافه می کنیم.با ابزار پِینت باکت تول Paint Bucket Tool (G). آن را رنگ می کنیم.من در اینجا برای عکسِ پروژه از کد رنگ زیر استفاده می کنم.

(#dcdbd9)

ایجاد افکت دابل اکسپاژر Double Exposure

بسیار خوب ، در مرحله ی بعدی باید یک عکس دیگر را برای ترکیب با پرتره انتخاب کنیم .من در این قسمت از منظرهی جنگلیکه می بینید استفاده می کنیم و می خواهم آن را در پرتره ی مدل قرار داده و با یکدیگر ترکیب کنم.عکسِ منظره را در پروژه وارد می کنم و بالای همه ی لایه ها قرار می دهم.

ایجاد افکت دابل اکسپاژر Double Exposure

در این قسمت به دلیلِ اینکه فقط بخشی از عکس را برای پرتره نیاز دارم ابتدا قسمتی از آن را که می خواهم در قسمت پرتره باشد تنظیم می کنم و سپس با نگه داشتند کلید کنترل Ctrl یک کلیک بر روی لایه ی ماسک پرتره می زنم تا قسمت مورد نظر پرتره که جدا کرده بودیم را سِلِکت یا انتخاب کنم.

ایجاد افکت دابل اکسپاژر Double Exposure

در این قسمت یک نکته ی مهم در قسمت کار با ماسک وجود دارد.پس دقت کنید.پس از سِلِکت کردن از قسمت پایین پنل لایه ها بر روی آیکون وکتور ماسک کلیک می کنیم تا قسمتهای اضافی بک گراندکه بیرون از پرتره وجود دارد حذف شوند.اما نکته ی مهم اینجاست که ما می خواهیم عکس منظره در ماسکی که ایجاد کردیم درون آن قابل حرکت و تغییر شکل باشد.برای این منظور آیکون شکل دو حلقه ی زنجیر را بین ماسک و عکس با کلیک بر روی آن بر می داریم.و به همین راحتی حالا می توانیم عکس منظره را درونِ ماسک حرکت دهیم و یا آن را تغییر حالت داده و یا بچرخانیم.پس با توجه به این امکان ، من عکس منظره را به ۱۸۰ درجه چرخش تغییر می دهم.می توانیم با ترنسفورم کردن این کار را انجام دهیم.

ایجاد افکت دابل اکسپاژر Double Exposure

در این قسمت جای لایه ها را باید تغییر دهیم.با جابجا کردن لایه ی پرتره آن را به بالای لایه منظره تغییرِ مکان می دهیم.

ایجاد افکت دابل اکسپاژر Double Exposure

در اینجا می خواهم رنگِ عکس را به مونونکرومیک تغییر دهم.پس آن را دیساچورِیت می کنیم.به قسمت Image > Adjustments > Desaturate رفته و Desaturate را انتخاب می کنیم.البته از کلیدهای ترکیبی Shift-Control-U هم می توانیم استفاده کنیم.

ایجاد افکت دابل اکسپاژر Double Exposure

پس از مونوکرومیک کردن عکس یک آدجاستمنتز Levels (Control-L) بر روی لایه اعمال می کنیم.و تنظیمات مشخص شده در عکس را برای آن قرار می دهیم.سپس در همین حالت یک هیو ساچوریشِن Image > Adjustments > Hue/Saturation را نیز بر روعکس با تنظیمات مشخص شده در نمونه ی زیر قرار می دهیم.فقط باید دقت کنیم که در اینجا باید چک باکسِ Colorize را فعال کرده و آن را تیک بزنیم.و سپس اکی می کنیم.

ایجاد افکت دابل اکسپاژر Double Exposure

حالا باید ماسک را با عکس ادغام کنیم.بر روی ماسک پرتره کلیک راست کرده و آن را اَپلای Apply Layer Mask می کنیم.سپس Blending Mode لایه را بر روی Screen قرار می دهیم.خواهیم دید که افکت دابِل اکسپاژر double exposure بر روی عکس قابل مشاهده است.طوری که هر دو عکس را بصورت ترکیبی و ادغام شده بر روی هم خواهیم دید.اما باید با کمی وقت بیشتر و استفاده از یکسری ترفند و تکنیک پوستر را زیباتر کنیم.یا به عبارتی تصویر را پروژه را حرفه ای تر دیزاین کنیم و اشکالاتِ موجود در ترکیب عکس را اصلاح کنیم.

ایجاد افکت دابل اکسپاژر Double Exposure

اگر خوب به عکس دقت کنید قسمتهایی از پرتره رنگهایی را دارد که در مواجهه با بک گراند جلوه ی خوبی را نشان نخواهد داد و باید آنها را پاک کنیم.یک براش نرم انتخاب می کنیم، منظورم از براش نرم این است که هاردنسِ آن را بر روی ۰ قرار دهیم.سپس می توانیم از منو ابزارِ براش تنظیمات اُپاسیتیِ آن را کمتر کنیم تا اثرِ پاک کنندگیِ قابلِ کنترلی را بتوانیم بر روی عکس قرار اعمال کنیم.اما قبل از آن ابتدا با نگه داشتنِ کلید کنترل ، یک کلیک بر روی پرتره می زنیم تا محدوده راسِلِکت کنیم و سپس لایه ی ماسک منظره را انتخاب کرد ه و قسمتهایی را که رنگِ مزاحم دارند پاک می کنیم.

ایجاد افکت دابل اکسپاژر Double Exposure

بسیار خوب ; اگر دقت کنیم بر روی قسمتهایی از صورت نیازی نیست که عکس منظره قابلِ دیدن باشد.با انتخاب رنگِ مناسب میتوانیم آن را پاک کنیم.به این صورت که ابتدا یک لایه ی جدید بالای لایه ی منظره ایجاد کرده و سپس یک براش نرم با اَپاسیتیِ ۷۰ درصد را فعال می کنیم.این تنظیمات با توجه به نیاز کار اعمال می شود.پس می تواند متغیر باشد.مجددا با نگه داشتن کلید کنترل بر روی لایه ی پرتره یک کلیک می کنیم.و سپس در لایه جدید قسمتهایی که عکس منظره بر روی پرتره ، اثرِ نامطلوبی گذاشته را رنگ می کنیم.میتوانید از کد زیر برای اعکس استفاده کنید.

(#۲f2c35)

اگر از عکس دیگری برای پروژه استفاده می کنید برای ا ینکه رنگ مناسب را برای این کار پیدا کنید می توانید از ابزار Eyedropper Tool در حین رنگ آمیزی استفاده و از تصویرِ موجود رنگ قابل استفاده را بدست آورید. که با کلید (I) آی فعال میشود و سپس با زدن کلید (B) براش را فعال کرده و تغییرات رنگ را ببینید.تست کنید تا رنگ مناسب را پیدا کنید.

ایجاد افکت دابل اکسپاژر Double Exposure

برای مرحله ی آخر یک اصلاح هم بر روی پرتره انجام می دهیم که قسمتهای مزاحم عکس پرتره را بر روی عکس منظره پا ک کنیم.دقت کنید که برای هر عکسی باید این نکات را در نظر بگیریم که با اعمالِ این اصلاحات هر چقدر که می توانیم و امکان دارد اشکالات را برطرف کنیم.حالا بر روی عکس پرتره یک وکتور ماسک ایجاد می کنیم و با استفاده از براش نرمِ ۷۰ درصد اُپاسیتی قسمتهایی مثل ناحیه ی گردنِ مدل را بادقت و نرمی پاک می کنیم تا عکس منظره در آن قسمت بهتر دیده شود.شاید لازم باشد قسمتهای دورِ مدل را نیز کمی پاک کنیم.

ایجاد افکت دابل اکسپاژر Double Exposure

در نهایت نتیجه ی زیر را خواهیم داشت که اگر به اولین عکس نگاه کنید ، خواهید دید با اعمالِ چند تکنیک ، ترفند و تغییرات مهم در فتوشاپ ، با بوجود آوردن افکت دابل اکسپوژر double exposure یک پوستر جذاب را خلق کردیم.

ایجاد افکت دابل اکسپوژر Double Exposure

برای اینکه پروژه ی خودتان را انجام بدهید می توانید از عکسهای بیشتری استفاده کنید و این به ایده پردازی و خلاقیت شما بستگی دارد.پیشنهاد می کنم ایده پردازی و خلاقیت خود را محک بزنیم و با توجه به یاد گیری این تکنیک ها در فتوشاپ یک پوستر زیبا را خلق کنیم.

عکس زیر یک نمونه ی کار شده است که با استفاده از چند عکس یک افکت دابل اکسپوژر Double Exposure بر روی آن ایجاد شده است.

There are no comments

call now